رژیم کتوژنیک در مقابل تغذیه سالم

راهنماهای تغذیه سالم عمومن به شکل هرم یا بشقاب نشان داده می شوند. تصویر ۱ یکی از همین هرم های تغذیه سالم و تصویر ۲ راهنمای رژیم کتوژنیک را، که آن هم به شکل هرم است، نشان می دهد.

ارزیابی الگوی تغذیه‌ای خانوار در دوران شیوع بیماری کرونا

شرایط حاصل از شیوع عفونت کروناویروسی امکان دارد به لحاظ اقتصادی و معیشتی وضعیت خاصّی را بر خانوار تحمیل کند که به تغییرات جزئی و گاه اساسی الگوی غذایی منجر شود

قند خون بالا

بالا بودن مستمر غلظت قند خون از مرزی که بیش از آن را غیرطبیعی (مرضی) می‌دانیم، به منزله بیماری دیابت است.

بیماری کبد چرب

روند پرشتاب صنعتی شدن جوامع با کاهش چشمگیر فعالیت بدنی، تغییرات نامطلوب الگوی غذایی و در نتیجه شیوع روزافزون فربهی و فرزندان ناخلف آن از جمله بیماری کبد چرب ملازم بوده است.

کاستن چربی های دور شکم

براورد شده است که حدود نیمی از مردان و زنان بزرگسال دچار فزونی انباشت چربی دور شکم هستند، شوربختانه این نوع فربهی، خطرناکترین است.

آرسنیک در برنج

آرسنیک یکی از عناصر طبیعی پوسته زمین است و در آب، هوا و زمین توزیعی گسترده دارد، از نظر شیمیایی به دو شکل آلی و غیرآلی (معدنی) وجود دارد که شکل معدنی آن بسیار سمی‌ است.

 آیا «یک کالری»، یک کالری است

وزن، نتیجه رابطه دخل و خرج انرژی‌ست. بنابراین اگر برای حفظ وزن فردی، دریافت مثلا روزانه ٢٥٠٠ کیلوکالری لازم باشد قاعدتا با دریافت روزانه همین مقدار کالری، باید وزن او ثابت بماند.

روغن گیاهی یا حیوانی، پارادوکس روغن حیوانی و سلامت

چربی‌های غذایی از نظر شیمیایی از جنس تری‌گلیسرید هستند که بخش اصلی آن‌ها، اسیدهای چرب است، اثرهای مفید یا مضر بر سلامت همگی به همین بخش مربوط است.

آشنایی با مفهوم چگالی انرژی و کاربرد آن در کنترل وزن

آیا «جوجه‌کباب بدون نان و برنج» هم چاق‌کننده‌ است؟! به نظر شما مقدار انرژی در یکصد گرم کدام یک از مواد غذایی بیشتر است؟